0
 x 
Кошик порожній
Сервісний центрРемонти, запчастини, консультації
Великий склад
Власний імпорт товарів
Кращі ціни
Широкий асортимент

Що таке POS-система? Абревіатура POS має два значення Point of Sale (точка продажу) або Point of Service (точка обслуговування), що в принципі в багатьох об'єктах рівноцінно. 

POS системи - це комплекс спеціального обладнання, призначеного для прискорення роботи касирів/операторів за рахунок її автоматизації. Основою будь-якої POS системи для магазину чи ресторану є спеціалізований комп'ютер з прикладним програмним забезпеченням, де обробляються всі необхідні дані. Обладнання для системи автоматизації в будь-якому великому торгівельному/сервісному об'єкті включає ПОС систему. 

POS-системи для кафе, сфери послуг чи магазину, сфери торгівлі в Україні, як і в усьому світі (або POS термінали, не сплутайте з банківськими POS терміналами) можуть бути розділені на кілька типів залежно від форм-фактора та компонування основних вузлів. Ціна POS-системи модульної та POS-моноблока особливо не відрізняється. 

Picture1Модульна (дисперсна) POS система - це POS комплект, а саме малогабаритний системний блок, який є ядром для обладнання цієї системи, у поєднанні з монітором та іншою периферією. Основна перевага цього типу POS терміналів - це можливість розміщення її компонентів залежно від побажань клієнта. Наприклад, для магазину можна приховати все обладнання, що не використовується касиром під стійкою\столом, а сенсорний монітор або несенсорний POS-монітор і клавіатуру (спеціалізовану програмовану POS клавіатуру або звичайну) можна розташувати на столі. На даний момент у магазинах практикуються два основних варіанти розташування касира на касі щодо клієнта: класична посадка касира/продавця - це варіант, коли касир сидить боком до клієнта та обличчям до свого робочого місця та фронтальна посадка - це варіант, коли касир/продавець розташований обличчям до покупця та між ними розташовується обладнання касира. При розташуванні боком касир витрачає час на повороти до клієнта. Ці хвилини складаються протягом дня у часи. Найкраща посадка - фронтальна.

Picture2У POS моноблоку (моноблочній ПОС системі або All in one POS terminal) всі компоненти розміщені в одному корпусі. POS моноблок дозволяє прибрати всі дроти всередину корпусу, що позитивно позначається як на зручності користування, оскільки дроти не будуть сплутуватись і заважати користуватися обладнанням, так і на безпеці. З точки зору ергономіки, POS моноблок більш компактний і не вимагає багато місця для розміщення. Можна встановити навіть за нестачі місця. Працюючи зі звичайною клавіатурою (введення кількості, інші операції) касир витрачає час на те, щоб перевести погляд з екрану монітора, за яким він стежить, перевіряючи, чи правильний товар відсканувався, і зосередити увагу на клавіатурі і потім назад. Особливо якщо посадка касира бічна. При роботі з екранною клавіатурою на сенсорному екрані касиру не потрібен час на переведення уваги. Більшість моноблоків зараз безвентиляторні з високим ступенем пило- та вологозахисту, працюють безшумно.

Не можна стверджувати, що моноблочна POS-система краще, ніж модульна, або навпаки, тому що весь вибір залежить від вимог, розмірів робочого місця касира, сфери діяльності та побажань клієнта. Системи POS останнім часом стали з'являтися з операційною системою Android, але все ж таки більше поширені POS термінали Windows. На ринку України більше програмного забезпечення для ресторанів і магазинів, розробленого під Windows. 
Для невеликих магазинів та кіосків, для ринків існує бюджетний варіант. POS системний блок - це міні-ПК, який використовуэться у комплекті із сенсорним монітором або несенорним POS монітором. Несенсорний монітор комплектується промислового класу програмованою POS клавіатурою або звичайною клавіатурою.

Picture3POS системний блок - це специфічний системний блок, основна частина POS-системи, платформа для автоматизації. Особливість POS системного блоку полягає в тому, що він буває в спеціалізованому корпусі, компактний і має достатню кількість необхідних роз'ємів для підключення обладнання (Не тільки USB, а й RS 232 та RJ 45 і т. д.).

 

 

Picture4Ще один варіант – MiniPOS-системи. MiniPOS може виконувати основні функції автоматизації, при цьому маючи невеликий розмір і недорогу ціну. Зараз часто використовують Андроїд ПОС термінали разом із док-станцією.

 

 

Picture5З'являються платіжні смарт-каси, які дозволяють здійснити платіж.

 

 

 

 

 

Picture7Окрема ніша - планшети на Андроїд з док-станціями. У станції може бути навіть вбудований принтер чеків, іноді це може бути грошова скринька з принтером, з роз'ємом для приєднання планшета. На ніч планшет можна забирати із торгової точки (кіоску).

 

 

 

 

Як вибрати POS-систему, на які характеристики звернути увагу?

Від основних компонентів залежить і те, як працює POS-система. Окрім процесора, його технології, тактової частоти та кількості ядер звертають увагу на технологію охолодження. Більш потужні процесори (i3 i5 i7) все ще використовують вентилятори для охолодження. А ось сучасні пос системи з менш потужними процесорами в основному використовуються з безкулерним безвентиляторним пасивним охолодженням, що означає менше шуму.

Тип накопичувача, сховища інформації. Оскільки на твердотільні диски SSD ціни постійно падають і вони більш швидкі, удароміцні і менш гучні ніж HDD диски - останнім часом віддають перевагу SSD.

SSD диски бувають у корпусі 2,5 дюйма, M2 та mSATA накопичувачами. Різниця між SSD M.2 та SSD 2.5 дюйма та mSATA полягає в різних типах підключення до материнської плати ноутбука або стаціонарного комп'ютера.

Picture8

 

POS монітор – це пристрій виведення (а також введення, якщо він сенсорний) інформації. На даний момент два найбільш поширені типи моніторів - це РК (не сенсорні, не тач) і сенсорні (тач). Сенсорні монітори мають суттєвий плюс, а саме монітор сам по собі є способом введення інформації та управління POS-системою, тому користувач може обійтися без клавіатури або комп'ютерної миші. Також другий і важливий плюс - це те, що POS-монітор проектуються як більш зносостійкий аналог комп'ютерного монітора з підвищеною стійкістю до випадкових пошкоджень. Звичайні монітори також не розраховані на цілодобову роботу (а на касах магазинів монітори часто не вимикаються).

ПОС монітори та POS-моноблоки можуть відрізнятися за технологіями – резистивні та ємнісні (проекційно-ємнісні). На резистивних можна вводити інформацію будь-яким твердим предметом (ручкою, карткою та рукою). На ємнісних можна працювати лише рукою. При введенні інформації рукою екран менше піддається впливу і повільніше зношується. Деякі замовники схильні купувати ємнісні POS-монітори та POS-моноблоки. Крім того, на ємнісний екран можна наклеїти товсте захисне скло і таким чином знизити ймовірність пошкоджень.

Сучасні POS-монітори та ПОС моноблоки в Україні та світі часто мають безрамковий дизайн. Такі екрани легше доглядати, в кутах не збирається пил.

У сфері послуг, а саме найчастіше у фаст-фудах, де обслуговування йде за стійкою, POS моноблоки оснащують другим монітором для клієнта. Він зазвичай менше розміру ніж основний (10, 12 дюймів) і служить для демонстрації реклами чи меню. У таких додатках використовуються більш дорогі екрани з матрицею IPS для більшого кута огляду і більш якісного зображення. Іноді в магазинах і сфері послуг використовується 2-рядкове табло для демонстрації клієнту назви та ціни товарів та суми купівлі.

Периферія (все, що пов'язано/підключається до єдиної системи):

- Чековий принтер. Використовуються найчастіше у сфері послуг, іноді використовуються принтери окремо від систем POS на кухні для друку замовлення. Після введення в дію закону про программний РРО чекові принтери стали використовуватися для друку фіскальних чеків. Про те, як вибрати і купити кращий термопринтер чеків в Україні для друку фіскальних чеків ми писали в іншій статті.
- АБО фіскальний реєстратор з поєднаною фіскальною пам'яттю. Використовуються у ТОВ, великих підприємствах, для продажу алкоголю, сигарет.
- Дисплей покупця, що відображає актуальну для клієнта інформацію про товари.
- POS клавіатура або звичайна комп'ютерна. Звичайні комп'ютерні клавіатури часто виходять із ладу. Спеціалізовані POS клавіатури бувають різного форм-фактора, на різну кількість клавіш, розраховані на більше натискань і кожна кнопка може бути запрограмована на виконання певної операції.
- Грошова скринька (горизонтальна або вертикальна) відкривається після натискання кнопки «оплата» або ін. вказівок від програмного забезпечення. Бувають зі змінними касетницями. При фронтальній посадці горизонтальні ящики не використовують – виїжджає та б'є) касира. У деяких вертикальних моделях є змінні кассетниці, що закриваються на замок – касир може легко передати зміну, просто вийнявши свою кассетницю і не здійснювати перерахунок грошей у залі.
- Рідер\зчитувач пластикових карток з магнітною смугою. Може кріпитися на POS-монобок або POS-монітор або стояти окремо на касовому столі. В основному використовується для авторизації касира або карт лояльності у сфері послуг (ресторани, кафе). Карти лояльності в роздрібній торгівлі використовуються в основному зі штрих-кодами, тому що для читання товарів використовуються сканери штрих-коду і купувати додаткове обладнання не має сенсу.
До системи POS підключають сканери штрих коду, іноді ваги електронні. Також на робочому місці касира мають у своєму розпорядженні детектори валют, а іноді і лічильники банкнот (рідко).

На POS-систему встановлюється операційна система. На робочому місці касира чи офіціанта використовується спеціалізоване програмне забезпечення для обліку – front office. Таке програмне забезпечення може бути розраховане під різні ОС, під звичайний або сенсорний монітор. У роздрібній торгівлі чи сфері послуг намагаються заощадити і тому купити та встановити front office під Linux (Лінукс) чи DOS (ДОС), а не Windows. При використанні фронт офіс під ОС Windows зазвичай і POS система потрібна більш потужна (тактова частота процесора та обсяг пам'яті).

Останнім часом стали з'являтися front office рішення під Андроїд. Вони можуть бути встановленні навіть на планшет з Андроїд або працювати в хмарі.

Чому магазину або ресторану  треба купити систему POS, а не звичайний комп'ютерАвтоматизація роздрібної торгівлі та сфери послуг починається з вибору POS обладнання та програми для автоматизації (торгівлі, готелю, ресторану). Що стосується касового та торгівельного обладнання, то треба враховувати, що професійне обладнання розраховано на роботу 24 години 365 днів на рік. Виробники POS обладнання (наприклад, POS систем Sam4S, Detaik, Toshiba) довше тримають модельний ряд без змін та довше підтримують склад запчастин. Тому купити POS-систему буде вигідніше з точки зору сервісного обслуговування. 

І трохи історії...

POS технології

POS-системи еволюціонували від механічних фінансових реєстраторів першої половини ХХ століття, до функціональних систем, якими ми їх бачимо зараз. Прикладами прабатьків можна назвати NCR реєстратори, що використовували колінчастий важіль, і були засновані на важелях регістратори Burroughs. Ці касові апарати записували дані у спеціальному журналі чи паперовій стрічці та вимагали додаткового кроку для написання інформації продавця у системі бухгалтерського обліку.

Пізніше касові реєстратори почали використовувати електроенергію, такі як реєстратор NCR Class 5. Перші комп'ютерні системи були створені в 1973 році, такі як IBM 3653 Store System і NCR 2150. Іншими виробниками комп'ютерних систем були Regitel, TRW і Darachecker. Також у 1973 році в POS-системи почали впроваджувати пристрій, здатний зчитувати UPS/EAN штрих-коди. У 1986 року, під час жорсткої конкуренції, IBM випустила перший ПК з урахуванням POS-системи – IBM 4683.

Наприкінці 80-х і на початку 90-х більшість виробників POS-систем почало впровадження пристроїв читання магнітної смуги у своїх системах. Надалі це дозволило покупцям не лише оплачувати покупку за допомогою кредитної картки, а й брати участь у різних акціях із накопичувальними картками знижок.

Раннє програмне забезпечення POS-систем

Спочатку електронні контрольно-касові апарати мали інтегроване патентне програмне забезпечення та були дуже обмежені за функціональними та комунікаційними можливостями. У серпні 1973 року IBM оголосила про IBM 3650 і 3660 Store System, які по суті є ЕОМ в упаковці контролера, які могли контролювати 128 реєстраторів IBM 3653/3663 Store System. Ця система стала першим комерційним використанням технологій клієнт-сервер, локальної обчислювальної мережі (LAN), резервного копіювання та віддаленої ініціалізації. До середини 1974 року ці системи встановили у мережі магазинів Pathmark у Нью-Джерсі та магазинах Dillards.

Підхід до написання програм для POS-систем для роздрібної торгівлі та сфери послуг став творчим. У 1979 році в кафе Gene Mosher's Old Canal (Нью-Йорк) використовувалася POS-система з програмним забезпеченням, розробленим самим Мошером. Ця система використовувала Apple II і дозволяла прийняти замовлення відвідувача у залі ресторану, переслати дані на кухню і відразу роздрукувати повні вказівки до приготування нових замовлень. Ця система дозволяла оперативніше обробляти замовлення клієнтів.

Стандартизація апаратного інтерфейсу POS

Виробники працюють над стандартизацією виробництва комп'ютеризованих POS-систем та спрощенням взаємодії POS пристроїв. Двома такими ініціативами є OPOS та JavaPOS, які відповідають стандартам UnifiedPOS Національного Роздрібного Фонаду (The National Retail Foundation, США). OPOS, який використовує технологію OLE для POS, став першим широко прийнятим стандартом і був створений компаніями Microsoft, NCR, Epson та Fujitsu-ICL. OPOS базується на COM-інтерфейсі, сумісному з усіма COM-орієнтованими мовами програмування для Microsoft Windows. Вперше OPOS з'явився 1996 року. JavaPOS розроблявся спільними силами Sun Microsystems, IBM та NCR Corporation у 1997 році, а з'явився у 1999 році. JavaPOS для Unix-одних платформ, OPOS для Window, тобто основна різниця полягає у платформах.

Ітератор, як дистрибьютор POS систем в Україні, пропонує широкий асортимент POS обладнання та периферії. Ви можете купити як нові, так і POS системи бв (бувші у використанні). Ми можемо запропонувати як гарантійний ремонт POS торгового обладнання для кафе, ресторанів та магазинів та і післягарантійне обслуговування. Наші спеціалісти з відділу продажу зможуть підказати як вибрати кращу POS систему, а відділ сервісу допоможе розібратися, як працює POS термінал.